ALEKSANDER KAMIŃSKI

Pedagog, historyk i teoretyk wychowania, twórca metodyki zuchowej, wybitny instruktor i działacz harcerski. W latach dwudziestych - instruktor w Komendzie Warszawskiej Chorągwi Harcerzy, w latach 1928-29 - komendant Chorągwi Mazowieckiej, Kierownik Wydziału Zuchów w Głównej Kwaterze Harcerzy. Od 1928r. pisał felietony do "Płomyka" oraz ilustrowanego tygodnika dla młodzieży "Iskry", gdzie prowadził stałą rubrykę "Na tropie harcerskim". W latach 1928-29 drukował tam pierwszą wersję książki dla zuchów "Antek Cwaniak", która wraz z "Książką Wodza Zuchów" i "Kręgiem Rady" tworzy trylogię zuchową. W tym czasie napisał również biografię twórcy harcerstwa polskiego "Andrzeja Małkowskiego" W 1933 roku komendant Szkoły Instruktorów Zuchowych i Ośrodka Harcerskiego na Śląsku Cieszyńskim.W czasie wojny - żołnierz Polski Podziemnej; - współtwórca i autorytet "Szarych Szeregów", twórca "Pogotowia Harcerek", referent kontrwywiadu AK, redaktor naczelny największego pisma Polski Podziemnej "Biuletynu Informacyjnego" - ps."Kaźmierczak", "Hubert", szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Okręgu Warszawskiego - ps."Faktor", Fabrykant", komendant główny Organizacji Małego Sabotażu "Wawer"- ps."Dąbrowski", autor książek: "Wielka gra", "Kamienie na szaniec", "Zośka i Parasol" W latach 1945-48 - wiceprzewodniczący ZHP, w latach 1956-58 - przewodniczący Rady Naczelnej ZHP. Od 1962roku - kierownik katedry pedagogiki społecznej na Uniwersytecie Łódzkim, profesor habilitowany, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych i Psychologicznych PAN. Pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy, m.in. 4-tomowe dzieło o historii dawnych polskich związków młodzieżowych i "Samorząd młodzieży jako metoda wychowawcza". Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych i Krzyżem zasługi dla ZHP.Aleksander Kamiński urodził sie 28 stycznia 1903 roku w Warszawie. Kiedy był jeszcze małym dzieckiem przeprowadził się do Kijowa. W 1911 roku zmarł jego ojciec (był aptekarzem). Sytuacja materialna rodziny stała sie bardzo trudna. Matka nie była w stanie dorywczymi pracami zarobić na utrzymanie swoje i syna. Juz jako dwunastolatek rozpoczął wiec pracę zarobkową. w 1915 roku przerwał naukę w rosyjskiej szkole elementarnej i został gońcem banku. Wkrótce awansował nawet na urzędnika - przepisywał na maszynie korespondencję.